background
close

Baťa začal s výstavbou areálu na přelomu 19. a 20. století. Rychlost rostoucí továrny si žádala stanovení organizované struktury výstavby a budoucího urbanistického plánu. Tomáš Baťa a architekti v čele s F. L. Gahurou přišli s návrhem inspirovaným podobnými urbanistickými rastry, které vznikaly v rychle se vyvíjejících amerických aglomeracích.

Tak vznikl tzv. „Baťův rastr“. Označení budov je složeno z dvojčíslí, přičemž první číslo určuje umístění budovy ve směru od východní části areálu na západ a druhé pak polohu ve směru příčném, tedy od jihu na sever.

Budovy rostoucího areálu vznikaly v několika etapách. Baťův pragmatismus se ostře vepsal jak do architektury, kterou Gočár popsal jako „průmyslový design projektů“ navržený s ohledem na jejich využitelnost, tak i do jeho důrazu na ekonomičnost budov. Areál Baťovy továrny prošel několika výraznými změnami, které v současnosti nejsou moc známé. Například na místě budov 24 a 25 stál tovární monoblok. Ten, poté co ztratil využití, byl v 30. letech min. století nahrazen. Na místě současné budovy 34 (1949) byly budovy 34 a 35 v původním průmyslovém designu. Původní budova číslo 11, která se vymykala Baťovu rastru a byla postavena jako jediná šikmo, byla stržena a na jejím místě bylo vybudováno veřejné parkoviště.

 
Související články
MAX32 má ambici být líhní skvělých nápadů z hlav talentovaných studentů a mladých lidí, kteří mají velké plány a hledají kreativní místo pro jejich realizaci. ...více
 
MAX32 - jedinečný koncept revitalizace

Představujeme vám nový ambiciózní projekt společnosti CREAM Real Estate, revitalizaci budovy 32 areálu Baťovy továrny ve Zlíně. Rekonstrukce budovy byla navržena mezinárodně uznávaným ateliérem CMC architekti pod vedením Víta Másla, Davida Chisholma a Evžena Duba. Na spolupráci při vytváření programu se spolupodíleli také kreativci ze studia Graffitti Networks.

Budova je funkčně rozdělena na 5 částí:

  • ubytovací část
  • kancelářské prostory
  • obchody v přízemí
  • fun a relax část
  • parkování


Program v budově byl připraven a stvořen s akcentem na studenty a mladé inovativní lidi, u kterých cítíme svěží nápady a motivaci. Tento dům je navržen k tomu, aby se stal pulzujícím místem studentského kreativního života. Vrchní patra budou určena pro ubytovací loftové jednotky s industriálním šarmem, patra pod nimi budou poskytovat kancelářské prostory pro ty, kteří hledají místo pro své skvělé nápady. V přízemí budou obchodní jednotky, které lze propojit s prvním patrem.

 
Podívejte se na videoprezentaci MAX32. Zajímavé představení konceptu studentského loftového bydlení ve Zlíně. ...více
 
compact view grid view
background
compact view grid view Fotogalerie